Kapłani Rodacy – Parafia Maszkienice

Na przestrzeni dekad w parafii Maszkienice nie było wiele zrealizowanych powołań kapłańskich. Przyczyny małej liczby powołań są na pewno złożone ale celem tego tekstu nie jest analizowanie takiego stanu rzeczy ale przybliżenie sylwetek osób, które słysząc kiedyś słowa „Pójdź za Mną” podjęły wezwanie Mistrza poświęcając swoje życie pracy duszpasterskiej, która w zależności od charyzmatu przybierała formy pracy misyjnej lub we wspólnotach diecezjalnych w Polsce i na Świecie. Pierwszym kapłanem pochodzącym z tutejszej parafii był ksiądz Jan Chmioła, który został wyświęcony w roku 1932. Przez następne pół wieku parafia nie wydała księdza spośród kolejnych roczników młodzieży wybierającej drogę życiową. Przełom nastąpił w roku 1985, kiedy święcenia kapłańskie otrzymał alumn Marian Wołek ze Zgromadzenia Zakonnego Towarzystwa Chrystusowego. Najwięcej powołań kapłańskich w Maszkienicach przypadło na dekadę lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Święcenia kapłańskie otrzymali wówczas ks. Marek Wielgosz, ks. Bogdan Szkodny, ks. Krzysztof Kita, ks. Janusz Machota i w roku 2002 nowego wieku ks. Mieczysław Kita.

Poniżej lista księży rodaków w chronologicznym porządku według roku wyświęcenia do kapłaństwa:

Ks. Jan Chmioła
Ks. Marian Wołek
Ks. Marek Wielgosz
Ks. Bogdan Szkodny
Ks. Krzysztof Kita
Ks. Janusz Machota
Ks. Mieczysław Kita
Ks. Jacek Piskrzyński
Ks. Gabriel Matras

Ks. Jan Chmioła 1907 -1967 Urodził się 25 X 1907 w Maszkienicach w rodzinie Jana i Walerii z d. Gibała. Ukończył II Gimnazjum w Tarnowie złożeniem egzaminu maturalnego w roku 1927. W Tarnowie również studiował teologię. 26 III 1932 przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Leona Wałęgi. Pracował w następujących placówkach duszpasterskich: Lubcza od 2 V 1932, Czermna od 29 X 1934, Mała od II 1935, Siedliska Bogusz od 16 IV 1935, Gorzejowa od 1941 Wikary Eksponowany, Dobrków od 1 II 1945 Wikary Substytut ( odwołany 10 II tego roku), Przedbórz od 08 VI 1946 Proboszcz, Zalipie od 29 VII 1951 – 1959 Proboszcz. Od roku 1960 był rezydentem Domu Księży Emerytów w Tarnowie. Zmarł 30 I 1967 w Tarnowie i został pochowany na cmentarzu parafialnym w rodzinnych Maszkienicach.

Opracował: Wojciech Legutko

Źródła: Słownik Biograficzny Kapłanów Diecezji Tarnowskiej 1786 – 1985: Ks. Adam Nowak