W obecnym roku mija 100 lat od rozpoczęcia w roku 1914 budowy neogotyckiego Kościoła parafialnego w Maszkienicach. Jest to więc stosowna okazja aby dzisiaj przybliżyć to wiekopomne dzieło maszkienickiej społeczności u progu XX wieku. Proces wybudowania Kościoła w kształcie jaki znamy obecnie (2014) składał się z dwóch etapów, którego pierwszym była przebudowa starego budynku Szkoły Ludowej i adaptacja na kaplicę dla potrzeb sprawowania kultu w roku 1910. Temu etapowi była poświęcona część I opublikowana na stronie parafialnej w marcu bieżącego roku. Nawiązując do tła historycznego należy przypomnieć, że u progu XX wieku odnotowano wielki trend w kierunku budowania Kościołów murowanych w wielu miejscowościach także naszej okolicy, niestety również kosztem rozbiórki starych drewnianych świątyń jak np. w Porąbce Uszewskiej i Jadownikach. Powstawały zatem nowe Kościoły w Porąbce Uszewskiej, Jadownikach, Bielczy a w Szczepanowie w bryłę nowej świątyni po mistrzowsku wkomponowano stary Kościół p.w. Św Marii Magadaleny zwany długoszowskim. Nie inaczej było w Maszkienicach gdzie w roku 1914 powołano Komitet Budowy Kościoła w skład którego weszły między innymi następujące osoby Józef Drąg – Wójt, Maciej Kita, Jędrzej Skokon, Michał Boryczka, Józef Kłos. W roku 1914 ówczesny biskup diecezjalny Leon Wałęga zezwolił na dobudowanie od strony wschodniej do istniejacej już kaplicy mszalnej w Maszkienicach nowego Kościoła.
Czytaj dalej Stulecie Rozpoczęcia Budowy Kościoła w Maszkienicach 1914 – 1916Kategoria: Historia parafii
Odpust Parafialny w Maszkienicach – Rys Historyczny
W niedzielę 04.05.2014 odbędą się w Kościele parafialnym doroczne uroczystości odpustowe ku czci Patrona parafii św. Józefa Rzemieślnika. Święty Józef to w Kościele Katolickim wzór takich cnót, jak posłuszeństwo Bogu, wiara, pracowitość, męstwo, sprawiedliwość, czystość, piękna miłość, skromność, ubóstwo, milczenie, opanowanie. Święty Józef jako żywiciel Jezusa w okresie Jego dzieciństwa jest również patronem ojców i opiekunem rodzin ponieważ to Jemu została powierzona Maryja wraz z małym Jezusem a jako, że wykonywał zawód cieśli jest również patronem robotników.
Czytaj dalej Odpust Parafialny w Maszkienicach – Rys HistorycznyMaszkienice – Zapomniany Cmentarz z Roku 1831
W pierwszej połowie XIX a mianowicie w roku 1831 we wschodniej części miejscowości Maszkienice w gęsto zalesionym terenie na niewielkim wzniesieniu zostało wybrane miejsce dla grzebania ofiar epidemii cholery. Źródłem tego nieszczęścia były wydarzenia na odległych obszarach dalekiego Wschodu. Epidemia tej choroby była wynikiem światowej pandemii, które miała zawsze swoje źródło w Indiach i charakteryzowała się licznymi nawrotami praktycznie do końca XIX wieku.
Czytaj dalej Maszkienice – Zapomniany Cmentarz z Roku 1831Stulecie Rozpoczęcia Budowy Kościoła Parafialnego w Maszkienicach 1914 – 1916 cz. I
W obecnym roku mija 100 lat od rozpoczęcia w roku 1914 budowy neogotyckiego Kościoła parafialnego w Maszkienicach. Jest to więc stosowna okazja aby dzisiaj przybliżyć to wiekopomne dzieło maszkienickiej społeczności u progu XX wieku. Proces wybudowania kościoła w kształcie jaki znamy obecnie (2014) składał sie z dwóch etapów, którego pierwszym była przebudowa starego budynku szkolnego na Kaplicę i jego adaptacja dla potrzeb sprawowania kultu. Właśnie temu etapowi poświęcony jest poniższy tekst przybliżający tamto wydarzenie, które jak się później okazało było preludium do wybudowania obecnego kościoła i do późniejszego powstania samodzielnej parafii w Maszkienicach.
Czytaj dalej Stulecie Rozpoczęcia Budowy Kościoła Parafialnego w Maszkienicach 1914 – 1916 cz. I