Ks. Stanisław Kurdybanowski 1914 – 1981

Niezłomny Kapłan, Harcmistrz ZHP (Syn Parafialnego Organisty i Uczeń Szkoły Powszechnej w Maszkienicach) Ks. Stanisław Kurdybanowski urodził się 03.05.1914 (wg kalendarza gregoriańskiego 20.04.1914) na terenie byłego imperium carskiego, w polskiej i inteligenckiej rodzinie Zenona Kurdybanowskiego z wykształcenia mistrza muzyki organowej. Jakiś czas potem rodzina Kurdybanowskich zamieszkała w niewielkim mieście Borodianka leżącym około 60km na północny – zachód od Kijowa. Kilka lat później z powodu trwających walk polsko – ukraińskich w okresie odradzającego się państwa polskiego i zagrożenia rewolucją bolszewicką oraz w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca zamieszkania, rodzina Kurdybanowskich przenosi się na tereny rdzennie polskie.

Ojciec Stanisława, Zenon Kurdybanowski otrzymuje posadę organisty w nowo wybudowanym neogotyckim kościele parafialnym w Maszkienicach obecnie w dekanacie szczepanowskim w diecezji tarnowskiej i wraz z rodziną zamieszkuje w tej samej miejscowości w domu pod numerem 187. W tym samym czasie syn Stanisław zostaje zapisany i zaczyna uczęszczać do miejscowej Szkoły Powszechnej. Niestety szczęśliwe dzieciństwo naznacza przedwczesna śmierć Zenona w sierpniu 1921 roku. Po śmierci ojca, matka wraz z synem opuszczają Maszkienice i przenoszą się na teren ziemi kieleckiej gdzie Stanisław kontynuuje dalszą edukację. Od roku 1927 uczy się w Biskupim Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Kielcach. Po zaliczeniu egzaminów maturalnych w 1933 r. wstąpił do kieleckiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. sufragana Franciszka Sonika przyjął w Kielcach 19 czerwca 1938 roku. Dla księdza Kurdybanowskiego rozpoczynała sie niezwykle trudna i pełna cierpienia droga kapłańskiego powołania na której musiał zmagać się z dwoma bezbożnymi totalitaryzmami, które boleśnie naznaczyły rzeczywistość dla większości okresu XX wieku. Była to praca kapelana dla oddziałów partyzanckich w okresie opkupacji hitlerowskiej i później jako duszpasterza przez następne dziesięciolecia sowieckiego zniewolenia. Jego praca miała charakter wielowymiarowy w której obok najważniejszej duszpasterskiej było także nauczanie religii na Tajnych Kompletach oraz działalność harcerska wśród młodzieży za którą otrzymał najwyższy stopień Harcmistrza ZHP

Niezłomna postawa, prawdziwy patriotyzm, charakter były przyczyną różnorakiego prześladowania którego doznawał od systemu i ludzi przez wszystkie lata swojej pracy duszpasterskiej, która była realizowana w różnych parafiach w diecezji kieleckiej. Powojenny totalitaryzm nie oszczędzał go i tak ksiądz Kurdybanowski doświadczył usunięcia z pracy w gimnazjum we Włoszczowie a na podstawie fałaszywych oskarżeń o antypolską działaność wydano mu zakaz nauczania religii w państwowych placówkach. Był przy tym jako wrogi element nieustannie inwigilowany przez tajną policję polityczną, która dopuszczała się różnych prowokacji oraz inspirowała działania mające na celu skłócanie wiernych i kapłanów zgodnie ze starą zasadą divide et impera (dziel i rządź).

Ksiądz hm. Stanisław Kurdybanowski pracował jako proboszcz w następujących parafiach diecezji kieleckiej: Nowy Korczyn 1951 – 1956, Bolesław 1956 -1957, Książ Wielki 1958 – 1974 oraz w Piekoszowie 1974 – 1981 gdzie był dziekanem. Ksiądz hm. Stanisław Kurdybanowski zmarł 21.06 1981 i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Piekoszowie.

Ksiądz Stanisław Kurdybanowski należał do tego pokolenia kresowych Polaków, któremu przez większą część pielgrzymiego życia towarzyszyły różnego autoramentu totalitaryzmy. Każdego roku przy grobie księdza harcmistrza w Piekoszowie i tablicy pamiątkowej w kościele we Włoszczowie gromadzą się na modlitwie harcerze, uczniowie i wychowankowie dzielnego kapłana i nauczyciela. Ksiądz hm. Stanisław Kurdybanowski zapisał się w pamięci jako kapłan, który miał odwagę powiedzieć ówczesnemu systemowi non possumus. Podstawą tego sprzeciwu był niezłomny charakter i patriotyzm, które od wczesnego dzieciństwa były u niego kształtowane przede wszystkim przez rodziców oraz jego wychowawców pośród których w latach dwudziestych ubiegłego wieku byli między innymi zacni i powszechnie szanowani ówcześni nauczyciele Szkoły Powszechnej w Maszkienicach.

P.S

Dzięki pomocy obecnej dyrekcji Szkoły Podstawowej w Maszkienicach, w przedwojennym rejestrze udało się odnaleźć i ustalić, że późniejszy ksiądz Stanisław Kurdybanowski we wczesnym wieku szkolnym w latach 1920 – 1921 uczęszczał i pobierał nauki w Szkole Powszechnej w Maszkienicach.

Opracował: Wojciech Legutko – 26.01.2014
Źródła: Księża Niezłomni – Ks. Daniel Wojciechowski